Psychoterapia


W swojej pracy korzystam z metod terapii poznawczo-behawioralnej oraz terapii schematu. Dużą wagę przykładam do tego, żebyś czuł/czuła się w gabinecie bezpiecznie i autentycznie. Uważam, że niezależnie od zgłaszanego problemu to właśnie szczera, a jednocześnie akceptująca relacja stwarza warunki do zmiany, pozwala na swobodne mówienie o sobie (także o własnych ograniczeniach), daje szansę na przeżycie tego, co jest/było źródłem cierpienia, na doświadczanie oraz przyjmowanie troski i zrozumienia. W efekcie umożliwia nawiązanie bliższego, bardziej autentycznego kontaktu z samych sobą, a także z innymi ludźmi.

Problem bieżący, dokuczliwe objawy utrudniające codzienne funkcjonowanie

Początkowo będziemy pracować nad lepszym zrozumieniem Twojego problemu, z którym do mnie przyjdziesz. W myśl założeń terapii poznawczo-behawioralnej będziemy badać Twoje myśli na temat siebie, otoczenia i sytuacji problemowych; emocje, jakie im towarzyszą; reakcje Twojego ciała oraz twoje zachowania/działania, które podejmujesz, by radzić sobie z trudnościami. czytaj dalej…

Problem długofalowy, usztywnione wzorce funkcjonowania, schematy

Może się jednak okazać, że problem, z którym się do mnie zgłosisz, nie dotyczy tylko sytuacji bieżących, a Twoje trudności narastają latami. Ty sam/sama dostrzegasz pewien powtarzający się wzorzec funkcjonowania w ważnych obszarach swojego życia, ale trudno Ci reagować inaczej, gdyż „tak po prostu czujesz”. czytaj dalej…

„Posiadanie potrzeb to świadectwo życia” (Julie L. Hall)

Problem bieżący, dokuczliwe objawy utrudniające codzienne funkcjonowanie

Początkowo będziemy pracować nad lepszym zrozumieniem Twojego problemu, z którym do mnie przyjdziesz. W myśl założeń terapii poznawczo-behawioralnej będziemy badać Twoje myśli na temat siebie, otoczenia i sytuacji problemowych; emocje, jakie im towarzyszą; reakcje Twojego ciała oraz twoje zachowania/działania, które podejmujesz, by radzić sobie z trudnościami.

Pozwoli nam to zidentyfikować czynniki wzmacniające Twój problem oraz obszary do zmiany, służącej poprawie komfortu Twojego życia. W nurcie poznawczo-behawioralnym znaczenia, jakie nadajesz osobistym doświadczeniom (mogą okazać się nieadekwatne do rzeczywistości, a jednocześnie być źródłem cierpienia i problemów) mają szczególne znaczenie, gdyż powodują prawdziwe emocje, które z kolei wywołują określone reakcje w Twoim ciele i wpływają na Twoje zachowanie.

Powyższe elementy są ze sobą powiązane, a praca nad zmianą w jednym obszarze (np. nad sposobem, w jaki zazwyczaj postrzegasz siebie czy innych ludzi) ułatwia zmiany w pozostałych obszarach (np. emocje, które przeżywasz w relacjach interpersonalnych czy sposób, w jaki postępujesz).

Problem długofalowy, praca nad usztywnionymi wzorcami funkcjonowania

Może się jednak okazać, że problem, z którym się do mnie zgłosisz, nie dotyczy tylko sytuacji bieżących, a Twoje trudności narastają latami. Ty sam/sama dostrzegasz pewien wciąż powtarzający się wzorzec funkcjonowania w ważnych obszarach swojego życia, ale trudno Ci reagować inaczej gdyż „tak po prostu czujesz”- np. stale utwierdzasz się w tym, jak widzisz siebie czy innych ludzi, wybierasz wciąż podobnych parterów, masz trudności w tworzeniu bardziej satysfakcjonujących relacji, mimo składanych sobie obietnic, że tym razem będzie inaczej.

Taki powtarzający się wzorzec przeżywania, postrzegania siebie i otoczenia to tzw. schemat, „pułapka życiowa”. W nurcie Terapii Schematów uważa się, że schematy wywodzą się z wczesnego dzieciństwa i z okresu adolescencji, a powtarzają się w dorosłym życiu. Kształtują się pod wpływem relacji z ważnymi osobami. Ich nieadaptacyjny charakter wynika z niezaspokojenia podstawowych potrzeb emocjonalnych w przeszłości.

Wypracowane kiedyś sposoby radzenia sobie z trudnościami mogą jednak usztywniać się i w dorosłym życiu stanowić szkodliwy, powtarzający się wzorzec funkcjonowania. Terapia Schematu może pomóc Ci przezwyciężyć te wzorce i m.in. nauczyć Cię, jak w codziennym życiu dbać o siebie oraz swoje potrzeby w adekwatny, dojrzały sposób.